Zenta nagy ígérete volt

Tripolsky Géza

 

1934 nyarán a zentai Royal Szálló kistermében kiállítás nyílt meg. A város tehetséges fiataljai mutatták be munkáikat: Jenovac Stevan, Bálint István, Majlend Ferenc és Szabados Gábor festők, valamint Tóth István és Tóth József szobrászok. A kiállítást az éppen hogy csak megszületett Híd rendezte. Minden kiállított mű eladó volt. A 300 dináros legmagasabb ár s a zentai tehetségek iránti rokonszenv sokakat vásárlásra ösztönzött. Szaporodott a nemes célra szánt összeg, mely a szegény, de tehetséges zentai fiatalok taníttatására kellett. Nemcsak vásároltak a kiállításon, a látogatók önkéntes adományokkal is segítették városuk fiataljait. Az egyik szervezőtől hallottam, hogy a legmeghatóbb az volt, amikor a Tisza-parti nénikék előkotortak a kötőzsebből egy-két dinárt.

Tóth József osztatlan sikert aratott. A hozzáértők őt tartották a legtehetségesebbnek, s így az ő tanulása gyorsan időszerűvé vált. A szegény, Tisza-parti asztalosgyereknek megadatott az, hogy Zágrábba, a nagy mesterhez, Meštrovićhoz kerüljön…

Jóskára nagyon élénken emlékszem. Mellettünk lakott Etel néni, aki négy gyermekével maradt özvegyen tizennyolcban, s zöldséges- és virágoskertjéből nevelt fel három lányt és egy fiút. A nyurga, mindig mosolygó legényke öles léptekkel igyekezett a Tisza-parti asztalosműhely felé, és útközben mézes kenyeret vagy a mákos kalács végét majszolta. Mi, kisebb gyerekek csak szaladva tudtuk követni, de rendszerint kísértük, mert Jóskát minden gyerek szerette. Talán azért, mert mindig mosolygott, vagy azért, mert csodát művelt a gyereksereg szemei előtt? A zsebből ugyanis gyakran előkerült egy széndarab, s Jóska szinte pillanatok alatt varázsolt emberi alakokat a kerítésre.

Fáradhatatlan volt. Munka után vagy ünnepnapokon kiült a fakóeperfa alá, melynek termését mi ráztuk le, s maga elé tett egy jókora terméskövet. Tágra nyílt szemmel figyeltem a véső nyomán szertepattogó kődarabokat, s a lassan kialakuló emberfejet. Máskor diófadeszkát ragadott, és addig szántotta vésőjével a fát, míg azon halászok alakjai kezdtek megjelenni. Munka közben is mindig mosolygott.

Aztán a tizennyolc éves Jóska eltűnt a szemünk elől. Hallottuk, hogy Zágrábba ment tanulni, és lassan elfelejtettük. A fakóepret azonban csak egyszer ráztuk le a következő évben, s egy napon árnyék jelent meg az udvarban, mely Jóskára hasonlított. Nem röpködött tovább a kő s a faforgács. A sápadt ifjúnak már nehéz volt a véső, csak a ceruzát tudta még fogni, és az ágyban rajzolt. Sokat ültem az ágy végén, és figyeltem ügyes mozdulatait. Egy napon fiakkerek jelentek meg a csendes utcában, és belőlük négy orvos szállt ki. A szomszédok gondterhelt arccal figyelték az eseményt. Volt rá okuk, mert Jóska kezéből hamarosan kiesett a ceruza is. Örökre. Azon az ágyon halt meg 1935 nyarán, amelyen édesanyja néhány évvel azelőtt. Kezelőorvosa, a csupaszív Prekajski Dejan doktor emlékszik rá, hogy ízületi gyulladás következtében kapott mandula- és vesegyulladást és súlyos szervi szívbajt…

Bilten kulturnog života Sente, IV. kötet (1968. február) 1. sz.


Művészindex: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Copyright © 2005-2006
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Kft.
SCG - 24400 Zenta, Posta utca 18.
Telefon: +381-24-816-790, telefax: +381-24-816-390
E-mail