Tóth József Alapítvány

Bela Duranci

 

Míg a város nem túlságosan urbanizálódik, s nem válik szövevényesen kiterjedtté, az emberek ismerik egymást; közösek a gondjaik, együtt örülnek vagy bánkódnak. De a túlzsúfolt és szűkre szabott térben magukra maradnak. Az egyének közötti kapcsolat immár nem vonzó, hanem taszító erővel bír.

Zenta még nem ért el a „fellendülés” olyan fokára, hogy megfeledkeznénk a szomszédokról és ismerősökről, még ha a másik utcából valók is azok. A zentaiak emlékezetében él Tóth József (1916–1935) fölvillanó tehetsége is, pedig a szobrászt hamar kikezdte a betegség. Féktelen erővel tört az ifjú a művészeti alkotás legmagasabb csúcsai felé, de még a zágrábi akadémiát sem tudta befejezni. Mielőtt végleg eltávozott, művészi ambíciók és törekvések csíráját ültette el környezetében. Korán hagyta abba a munkát, s neve ma mégis nemes alkotói tetthez kötődik.

A zentai Városi Múzeum kötelékébe tartozó Tóth József Alapítványnak egyszerű az indulása, és mégis szövevényes története és befejezése van. Befejezés, mely egyúttal kezdetet jelent.

Thiel-Tóth Margit Zentán született, s mire felnőtt, csodálták szépségét – azt mondják a festők. Hajdan sok szerepe volt: feleség, anya, Ivan Meštrović tanítványának, a korán eltávozott szobrásztehetségnek az idősebb nővére. Vladica Nikolićtyal, majd Hangya Andrással barátkozott. A nővér bizonyára átélte a fivér művészi megszállottságát, s magába szívta a művek kisugárzását. Később a festő barátok vezették a művészet világa felé, kiállításokra vitték, képekről beszélgettek vele. Mindent összevetve, Margit a művészi alkotás bűvkörében növekedett és érlelődött. Néhány képhez is jutott, majd belgrádi évei alatt a művészet maradandó értékeivel találkozott. Az sem mellékes körülmény, hogy egy festő bekerült a családba, Margit húgát vette feleségül.

Persze, még néhány feltétel kellett ahhoz, hogy Margit a gyűjtők soraiba lépjen. Egyik tényező kétségtelenül a Zentai Művésztelep megalakulása, a másik a szülőföld utáni sóvárgás volt. 1955-ben ugyanis Németországba költözött. Az elérzékenyülés meghitt pillanataiban a szülőföldbe kellett kapaszkodni, s a kapcsolatot a tájképek jelentették. Évente hazalátogatott, főleg a nyári hónapokban, s Zentán itt találta a művésztelep résztvevőit, kikkel egy eszmét vallott, ha nem is tudatosan. Lázasan és kitartóan gyűjtötte a vázlatokat, a vásznakat, a grafikákat – többé vagy kevésbé, vagy éppen egyáltalán nem ismert művészek még nem értékelt rajzait. Jórészt Zenta vendégei voltak a festők, vajdasági művészek – barátok vagy csak ismerősök, nehezebb vagy könnyebb „üzletfelek”, ajándékozók, bódultak, tréfát ismerők… Sokan könnyen búcsút mondtak munkájuknak, ha már külföldre viszik azt. Külföldre, ismeretlen útra az alkotóműhely bizalmasabb lejegyzése vagy kevésbé értékelt lapja is mehet.

Komolyabb vagy éppen csak alkalmi beszélgetések, lehetőségek fölvetése, ajánlatok, aztán a testvér emléke és az ifjúkor romantikus felidézése – mindez vagy még egyéb ösztönzés hatására született meg a lelkes amatőr gyűjtőben az elhatározás.

A gyűjteményből Tóth József Alapítvány lett – erős csíra, melynek fejlődésében nem lehet kételkedni. Zentán jelentős képzőművészeti gyűjtemény van kialakulóban. Az alapítvány létrehozásának pillanata 1970 végén volt, amikor Thiel-Tóth Margit levelet írt a zentai községi képviselő-testület elnökének. A levél, majd az ajándékozó és átvevő közötti szerződés eredményezte azt, hogy 267 kép került a Zentai Múzeumba.

A mennyiség impozáns, de ezt mondhatjuk a művészi értékről is. A gyűjtemény húsz vajdasági művész alkotásaiból állt össze. S öt-hat háború előtti kép kivételével valamennyi a zentai képzőművészeti élet két évtizedének vissza nem térő pillanatait rögzíti. A szerzők mindannyian aktív részvevők voltak, s jó részük ma is kapcsolatot tart fenn a művészteleppel. A gyűjtemény kiváló szemléletességgel mutatja be több, ma már ismert művész fejlődését, illetve a régebbről ismert alkotók érdekes, különleges műveit őrzi. Külön varázsa a gyűjteménynek az a szerény és serkentő hozzáállás, hogy egészen fiatal, éppen csak kiröppent művészek is helyet kapnak benne.

Thiel-Tóth Margit gyűjtési szenvedélyének nem volt határozott iránya, nem tematika, stílus vagy egyéb megkötés irányította. A választásnál mindig a pillanatnyi élmény volt a döntő, s az állandó vágy, hogy a mű szülőföldjére emlékeztesse magányos perceiben. Zentát akarta közelebb hozni a képekkel, így bizonyára romantikus igézete van a gyűjteménynek. Fölidézi az itteni tájat, a Tiszát, s vágyódást kelt a kanyargó utcák és megroggyant házak iránt, melyekből mind kevesebb van.

Ács József képei vannak számbeli túlsúlyban. Ha azt valljuk, hogy a gyűjtemény a művésztelephez kapcsolódik, akkor az ismert vajdasági festő művei kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy mérjük az alkotóhely klímáját különösen azokban az években, amikor a telep kezd betörni a fővárosokba. A Szárkúpok valószínűleg 1950-ben keletkezett, s aztán ötvennyolc különféle technikájú képen figyelhetjük a művész kísérletező kedvét. Feltétlenül ki kell emelnünk néhány érett alkotását. Ilyen az 1953-ból való, naivan megfogalmazott Kukucska; érdekes a Zentai házak konstruktivizmusa (ugyancsak ebből az évből); erőteljes az 1956-os Kalapos férfi; érdekes próbálkozás a Hullámmozgás 1961-ből, mely a japán mesterek kifinomultságát közelíti meg; a Szentek a kocsmában, mely 1956-ban keletkezett, már jellegzetes lendülettel készült, érezzük benne a dinamikát, ami Ács festészetére jellemző lesz. A nagyszámú kiváló rajz közül egyet feltétlenül ki kell emelni, a Csónakban címűt (1953). A rajzok különös impresszióval elevenítik fel az első esztendőket, amikor a festők felszereléssel kutatták ezt az érdekes várost, s amikor tussal rögzítették megfigyeléseiket és felfedezéseiket, felköltve közben a helybeliek figyelmét.

A második alkotó negyvenkilenc munkával szerepel a gyűjteményben. Petrik Pál szabadkai festőt a gyűjtemény kialakulásakor még mindig az egymásba fonódó élénk színek tartják fogva. Ő ezekkel találkozik a tájban. Művei húsz évet ölelnek fel 1953-tól a mai napig. Kezdetben impresszionista módon rakja fel a temperát, később a gépek kezdik érdekelni, illetve a gép és az ember viszonya. Kísérleti képeinél homokot használ, hogy különleges faktúrát kapjon. S végül eljut az üvegtörmelék-kompozíciókig. Ebben a roppant széles mozgási körben, a bolyongásokban és a felfedezésekben, a kísérletekben és az eredményekben kiolvasható Petrik egész művészi törekvése. Ezt a teljességet még az egyént bemutató képtárak sem érik el mindig.

A képek számát illetőleg Benes József került a harmadik helyre. Harmincegy műve van az alapítványban, olaj, pasztell, akvarell és grafika. Jórészt abból az időből valók, amikor Benest megigézte a Tisza és annak iszapos partja. A folyót különleges módon közelítette meg. Nála a Tisza nem romantikus ihletű. Fenségesen félelmetes az elemi erő, mely zavaros vízzel tölti meg a medret és szaggatja a partot. Érdekes, hogy néhány régebbi lapja a grafika iránti érdeklődésre utal, s hogy néhány rajza különleges motívumú. Akvarelljeit is a Tisza-part inspirálta. Tisztán látható hát nála a témaválasztás és a motívumhoz való sajátságos közeledés.

A gyűjteménynek igen érdekes részét képezik Faragó Endre művei. A festő autodidakta, tudását jórészt a művésztelepeken szerezte. Később Zágrábba költözött, s ott ma az ismertebb szőnyegtervezők egyike. Azokban az években, amikor a Zentai Művésztelepre járt, a magángyűjtők ösztönzése nagyon lényeges volt számára, mert olyan körülmények között tengődött, melyek végleg lezárhatták volna előtte a művészet világát. Tizennyolc munkával szerepel a gyűjteményben. Az 1964-es Szélmalom ennek az időszakának egyik legjobb alkotása.

Ankica Oprešnik és Milan Kerac tekintélyes alkotók, ismertek hazánk határain túl is. Ez a művészházaspár a művésztelepi mozgalomnak szenvedélyes élharcosa. Huszonkilenc érett munkájuk, főleg grafikák kerültek be Thiel-Tóth Margit gyűjteményébe (Oprešnik 10, Kerac 19).

Milan Konjović a jugoszláv képzőművészet kiemelkedő egyénisége, a művésztelepek gyakori látogatója. Tíz képe került be a gyűjteménybe. Sajnos, ezeket nem lehet a művész legjobb alkotásai közé sorolni. Megszoktuk ugyanis, hogy a képtárakban és a kiállításokon a művésznek sokkal meggyőzőbb erejű képeivel találkozunk. Thiel-Tóth Margit szerény gyűjteményében mégis találunk egy különlegességet, egy 1953-as akvarellt, mely a Táj címet viseli. Ez a lobogó Dufyre emlékeztető, könnyed vonásokkal készült kép lehet, hogy véletlenül tévedt az adományozóhoz. Mindenesetre kuriózumnak tekinthető az alkotói határ szélességéről és a Vajdaság kutatásáról ismert mester művészetében is.

Szilágyi Gábor szabadkai festő tizennégy képpel került a gyűjteménybe, Sáfrány Imre, a Zentai Művésztelep egyik 1952-es részvevője három kisebb méretű képpel. A szabadkaiak közül a Csurgó csoport tagjai is szerepelnek: Torok Sándor 13, Török István 6 és Petrik Tibor 1 munkával. A rangidős amatőr, Kubát József három képpel került be a gyűjteménybe.

A múlóban lévő régi vajdasági hangulat krónikásának, Stojan Trumićnak öt képével, a zentai Andruskó Károlynak és a fiatal szabadkai Bíró Miklósnak egy-egy akvarelljével találkozunk.

Néhány olyan alkotás is helyet kapott az alapítványban, amely nem kötődik ugyan a művésztelephez, de a gyűjteménynek jelentős darabja. Még a háború előtt vagy közvetlen utána szerezte be ezeket a gyűjtő. Vladica Nikolić két 1931-es olajképe itt keletkezett. Hangya András ma Zágrábban él, de öt műve jól egészíti ki a gyűjteményt. Itt találjuk Margit portréját s egy önarcképet is. Hangya már nem itt él, és nem itt alkot, de a régebbi évtizedek vajdasági művészetének erős láncszeme volt. Két olajkép és egy akvarell emlékeztet bennünket Stevan Jenovacra, aki a háború utáni első években roppant erővel alkotott.

S végül megemlékezünk Balázs G. Árpádról, az idős, de még mindig tevékeny festőről, aki kilenc képpel szerepel a gyűjteményben. Vagy fél százada már annak, hogy a mester Zentától nem messze tanított és festett. Később a monotípiának lett egyik legnagyobb művelője hazánkban. Ma Szabadkán él és alkot.

A gyűjtemény nemcsak egy építmény alapkövét rakta le. Tulajdonképpen megvan az egész fundamentum: több mint hatvan olajkép, harminc tempera, kombinált technikák, nagyszámú rajz és vázlat. Az utóbbiak gyakran a művész gyengéd bensőségét örökítik meg. A művek összessége különleges alapítványt képez, vagy mondhatnánk: indít el. A fiatal Tóth József, a Zentához annyira ragaszkodó ritka tehetség munkáival nem tudott monumentális emléket állítani szülővárosának. De szikrát csiholt, s abból Thiel-Tóth Margit, a telep művészei, Tripolsky Géza múzeumigazgató – a hajdani szomszéd gyerek –, Zenta város elnöke és ennek a szép városnak lakói máglyát gyújtanak. Most bizonyára égni fog itt a művészet tüze.

Zenta, 1972. november 22.


Művészindex: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Copyright © 2005-2006
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Kft.
SCG - 24400 Zenta, Posta utca 18.
Telefon: +381-24-816-790, telefax: +381-24-816-390
E-mail