Harmincöt éves a Tóth József Alapítvány

Hajnal Jenő

 

1970 végén a Zentáról elszármazott, Németországban élő Thiel-Tóth Margit felkínálta értékes képgyűjteményének nagy részét szülővárosának; 1971 májusában a községi képviselő-testület a gyűjteményből létrehozta a Tóth József Alapítványt; 1972 novemberében a Városi Múzeum új képtárában kiállítás nyílt a gyűjtemény legértékesebb darabjaiból. Három egymást követő esztendő három olyan jelentős művelődéstörténeti eseménye, amely meghatározója lett Zenta és a Délvidék képzőművészeti életének, hiszen így jöhetett létre a délvidéki kortárs magyar képzőművészet egyik legteljesebb gyűjteménye.

*

Mit írhat az ember Thiel-Tóth Margitról, az adományozóról ennyi év után, amikor tette akkor is, most is példamutató, ritka pillanata városunk és a Délvidék művelődési életének. Már akkor minden méltatás elmondta mindazt, amit ma is kötelessége lenne az emlékezőnek kifejtenie. Mi azonban ezúttal inkább a festészet és a szülőváros iránti túláradó szeretet és a korán elhunyt öcs emléke előtti tisztelgés hármas egységéből fogant adományozási szándék mának is szóló jelképes üzenetét próbáljuk megfejteni, így tisztelegve Thiel-Tóth Margit kiváló egyénisége és művelődéstörténeti tette előtt.

Hiszen oly időket élünk, amikor jelképes értelmet találunk abban, hogy Thiel-Tóth Margit éppen akkor ajánlotta föl gyűjteményét szülővárosának, amikor az 1970-es nagy árvíz évének a végét várta, remélte a pusztítás eltüntetését, és hitte a jobb jövő eljöttét, az elkövetkező évek pedig azt mutatták, hogy az építés és a felemelkedés cselekvő akarata mégoly nehéz, áldatlan helyzetben is utat törhet, és a belenyugvással, kishitűséggel és közönnyel szemben végül is igazolást kap.

Arra emlékeztet bennünket az adományozó több mint három évtizeddel ezelőtti gesztusa, hogy nehéz helyzetben még inkább vállalni kell a gondolkodás és a helytállás bátorságát, amikor árvízveszély helyett az erózió árja, fokozódó nyomása terheli mindennapi életünket, s így a kultúrát is. Ilyen testet-lelket próbáló időkben szoktuk föltenni a kérdést: mit hoz a jövő? A választ pedig ezúttal is megkaphatjuk az akkori cselekvésben: a jövő nem hoz semmit magától, nekünk is tennünk kell a jövőért.

Ilyen jövőt hozó ember volt Thiel-Tóth Margit, amikor képgyűjteményt adományozott Zentának, amikor tettével máig ható érvénnyel üzente a távolból a szülőföldnek: nincs tartós társadalmi és gazdasági fölemelkedés a kultúra szellemi és erkölcsi gazdagodása nélkül.


Művészindex: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Copyright © 2005-2006
Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Kft.
SCG - 24400 Zenta, Posta utca 18.
Telefon: +381-24-816-790, telefax: +381-24-816-390
E-mail